Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
173 posty 1068 komentarzy

Bejka

Almanzor - Bejka, to zawołanie rodzinne, z Podlasia.

Tajemnica dziury w stacji kosmicznej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sensacją ubiegłego tygodnia były informacje iż rosyjska agencja kosmiczna publicznie oświadczyła że jest już wiadome kto lub co spowodowało powstanie w ubiegłym roku dziury powodującej wyciek powietrza z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej


Roskosmos stwierdził, że ta wiedza nie zostanie nikomu ujawniona. „To, co się stało, jest dla nas jasne, ale nic nie powiemy” - w środę,18 września powiedział Dymitr Rogozin, szef Roskosmosu podczas spotkania z uczestnikami konferencji naukowej.

Informacje te dotyczą 2-milimetrowej dziury, która powodowała niepokojący spadek ciśnienia wnętrza ISS. Wyciek atmosfery z 9 osobową wówczas załogą powodujący obniżanie się ciśnienia powietrza na pokładzie wywołał duże zaniepokojenie wśród załogi i oczywiście w naziemnym personelu kontrolnym. W nocy z 29 sierpnia 2018 kontrolerzy ISS na ziemi zauważyli niewielki spadek ciśnienia na orbitującej placówce. Powiadomili załogę następnego dnia, a lotnicy kosmiczni szybko dzięki doskonałej współpracy między załogą i centrami kontroli na kilku kontynentach zlokalizowali dziurę w przycumowanej niedawno kabinie rakiety Sojuz co oznajmił mediom członek załogi ISS Aleksander Gerst, astronauta z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Po zlokalizowaniu dziury dowódca stacji kosmonauta Sergiusz Prokopjew, za pomocą żywicy epoksydowej, gazy i wytrzymałej taśmy samoprzylepnej załatał ją co ustabilizowało ciśnienie w ISS. Badając otwór stwierdził on, że został on wykonany precyzyjnie wiertarką, co stanowiło zaskoczenie dla wszystkich.

 

Ze względów bezpieczeństwa do stacji kosmicznej zawsze przycumowane jest tyle 3-osobowych statków Sojuz aby w razie konieczności mogły one posłużyć do ewakuacji na Ziemię wszystkich członków załogi ISS. Na fotografii pokazany jest Sojuz z felerną dziurą.

Stacja kosmiczna ISS ustawiona na „niskiej” orbicie wokółziemskiej na wysokości około 400km obiega Ziemię przez 90 minut. Aby móc być dostępna z bazy w Bajkonurze płaszczyzna jej orbity jest nachylona pod kątem około 51,6 stopni od równika co skutkuje że przelatuje nad obszarami Ziemi pomiędzy południowym i północnym równoleżnikiem 51,6 stopni. Dzięki temu bywa dobrze widoczna nad południową połową Polski.

Po obecnych doniesieniach, że Rosjanie utrzymają w tajemnicy przyczynę wycieku powietrza z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2018 roku administrator NASA Jim Bridenstine obiecał osobiście porozmawiać z szefem rosyjskiej agencji kosmicznej.

„Nic mi nie powiedzieli” - powiedziała Bridenstine podczas sesji pytań na konferencji energetycznej w Houston w czwartek (19 września). Podkreślił jednak, że chce utrzymywać dobre stosunki z Rosjanami. „Nie chcę pozwolić, by jeden element cofnął dobre nasze relacje z Rosjanami, ale wyraźnie nie do zaakceptowania jest fakt, że w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są dziury”, powiedział Jim Bridenstine, odnosząc się do 2-milimetrowej dziury, którą Załoga wyprawy 56 znalazła w statku kosmicznym Sojuz MS-09, kiedy pojazd załogi zadokowany został do stacji. Prawo amerykańskie wymaga aby każdy projekt finansowany przez budżet rządu Stanów Zjednoczonych był, z wyjątkami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa, jawny dla każdego amerykańskiego podatnika.

Po słusznym wycofaniu w 2011 roku przez Amerykanów wahadłowców, których poroniony od samego początku projekt spowodował śmierć kilkunastu amerykańskich astronautów, jedynymi statkami, które mogą służyć do podróży na orbitę ISS są rosyjskie Sojuzy. Amerykanie i inne państwa (poza Chinami) wysyłające ludzi na orbitę są obecnie w tym przedmiocie uzależnieni od Rosjan.  

KOMENTARZE

 • @ Autor, All
  "...jest już wiadome kto lub co spowodowało powstanie w ubiegłym roku dziury powodującej wyciek powietrza z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ale że ta wiedza nie zostanie nikomu ujawniona."

  Stawiam na ju-es-ej! Ju-es-ej!
  Tylko oni są w stanie wynaleźć wiertarkę, która przewierci sojuza ;-)
  Tak się kończą współprace, offsety, sojusze z tymi zza oceanu.

  5*

  Ukłony
 • @Jasiek 11:32:13
  Takie tam rozważania ...

  Ponieważ w części "amerykańskiej" zepsuł się kibelek..cd.

  ISS ma obecnie sześcioosobową załogę: Rosjan Oleg Artemyev i Sergey Prokopiev, Niemiec Alexander Gerst, Amerykanie Andrew Fustel (dowódca załogi), Richard Arnold i Serena Aunion.


  08/20/2018. Około południa GMT inżynier lotnictwa, Serena Aunion, zamyka się na pół godziny w zaawansowanej technologicznie toalecie „Waste and Hygiene Compartments”, która jest dumą amerykańskiej astronautyki, po czym zawodzi (astro-toaleta) i, jak się później okazuje, nie da się już naprawić.

  08.21.2018. Dowódca załogi, Andrew Fustel, prowadzi długie negocjacje z rosyjskimi kosmonautami, w nieprzyzwoity sposób charakteryzuje pampersy i „tę cholerną kobietę” i pilnie prosi o pozwolenie na pójście do toalety w rosyjskim module.

  Następnie rosyjscy astronauci informują kierownictwo o zaistniałym problemie, ale Centrum Kontroli Misji (MCC) nie zgadza się na to rozwiązanie, ponieważ nasza łazienka i jej zbiorniki są przeznaczone tylko dla dwóch osób. i „po prostu nie mogą znieść potrójnego obciążenia”.

  08/22/2018. Amerykańscy astronauci i Niemcy, którzy do nich dołączyli, toczą gorącą dyskusję na temat osobowości Sereny Aunion: oraz „Gdzie teraz, po zapełnieniu wszystkich zwykłych pojemników na śmieci, składować zużyte pieluchy?”

  Postanawiają tymczasowo przechowywać pieluchy w skafandrach kosmicznych A7L przeznaczonych na spacery kosmiczne. Serena Aunion nieustannie płacze, mówi, że pachnie obrzydliwie na ISS i żąda specjalnego podejścia do siebie, ponieważ jest kobietą.

  08/23/2018. Dowódca załogi Andrew Fustel informuje Houston o krytycznej sytuacji w segmencie amerykańskim i wysyła prośbę o wysłanie statku w celu ewakuacji Sereny Aunion „ze względów zdrowotnych”, ale Houston odmawia mu ze względu na fakt, że „budżet wyprawy NASA nie uwzględniał dodatkowej wyprawy kosmotaxi ”,„ Budujcie swoje relacje tam, jak chcecie”. Serena Aunion płacze.

  08/24/2018. Istnieje poważny konflikt w segmencie ISS US z powodu faktu, że Serena Aunion jest oburzona niehigienicznymi warunkami w kosmosie i że „nie zamierza już ciągle nosić pieluch, wąchać i oglądać tego całego gówna, które lata w całym segmencie”, próbuje rozbijać kosmiczne talerze na podłodze i wczepia się we włosy Niemca, który wpadło pod jej gorącą rękę.

  08/25/2018. Rosyjscy kosmonauci wyruszają w kosmos, aby przeprowadzić prace nad wystrzeleniem czterech nanosatelitów na orbitę, zainstalować antenę rosyjsko-niemieckiego eksperymentu „ICARUS” i wykorzystać dwa zużyte bloki elektroniczne, które następnie zostaną spalone w atmosferze. Astronauci kategorycznie odmawiają wyrzucania pojemników z pieluchami, ponieważ nie jest to częścią ich misji lotniczej.

  Jednocześnie inżynier lotnictwa Serena Aunion, niezauważona dla innych, wchodzi do toalety segmentu rosyjskiego (zamki w toaletach, jak wiadomo, nie są regulowane przepisami ISS), wyjmuje przenośną wiertarkę elektryczną z szerokich spodni i z okrzykiem rozpaczy „Więc nie będzie dla nikogo ! ”Wierci otwór w ścianie toalety / budynku stacji.

  Po powrocie na stację rosyjscy kosmonauci wykrywają sygnał z systemu bezpieczeństwa o rozhermetyzowaniu i natychmiast kompensują stratę ciśnienia przez sprężanie powietrza o 10 mm rtęci ze zbiorników statku kosmicznego Progress MS-09 zadokowanego na ISS.

  08/26/2018. W segmencie amerykańskim idzie trudna dysjusja. Serena Aunion, płacząc, wyznaje, że zrobiła dziurę w kadłubie stacji i że „po prostu nie widziała innego sposobu na wezwanie statku”, a także „chciała zadzwonić po kosmotaksji kosztem Rosjan i jednocześnie zdyskredytować zacofane rosyjskie technologie” . Dowódca załogi wzywa ją do uspokojenia i chwali ją za pomysłowość.
  Tymczasem rosyjscy kosmonauci, centymetr po centymetrze, sprawdzają kadłub ISS za pomocą specjalnego elektronicznego endoskopu wideo jProbe NT, w wyniku czego znajdują w toalecie idealnie okrągły otwór o średnicy 2 mm, przez który powietrze przeciska się przez siebie, po czym patrzą na siebie przez długi czas zakłopotaniem w oczach.

  08/27/2018. Po skoordynowaniu decyzji z MCC rosyjscy astronauci zaczynają uszczelniać otwór specjalną uszczelniającą taśmą kaptonową. Ale w tym momencie Andrew Fustel pojawia się w rosyjskim segmencie ISS, przypomina, że ​​jest dowódcą załogi i domaga się zaprzestania prac naprawczych.

  Fustel próbuje oderwać wciąż nie zestaloną wstążkę kaptonową z dziury, ale natychmiast otrzymuje zdecydowany odpór i niewielkie obrażenia ciała i słyszy zasady zachowania w segmencie rosyjskim ponownie sformułowane w idiomatycznych wyrażeniach, po czym natychmiast wycofuje się do amerykańskiego segmentu stacji z wyraźnie cięższym pampersem.

  Ciśnienie na stacji stopniowo stabilizuje się przy wartości roboczej 760 mmHg. Następnie kompresory doładowujące są automatycznie wyłączane, czerwone światło gaśnie, a na końcu r]uspokaja się alarm, po którym nasi astronauci po wytarciu potu z czoła zgłaszają się do Centrum Kontroli Misji, gdzie słychać głośne brawa.  https://www.e-vid.ru/tekhno/111218/kto-i-zachem-prosverlil-dyrku-na-rossiyskoy-kosmicheskoy-stancii

  Ps. Rosjanie zlecili swoim astronautom ocenienie od zewnątrz dziury , oraz powłoki antymeteorytowej i pobranie"próbek".
  Po co skoro sytuacja jest klarowna???

  Chcieli tylko uciszyć tę sprawę, aby nie wytrącać Ameryki z równowagi -i nie psuć współpracy w kosmosie....
 • @trojanka 12:26:39
  Komiczne to bardzo - ale prawdopodobne :)
  Na marginesie Serena Aunion pochodzi z kubańskiej rodziny. Jej rodzice zwiali na Florydę. Matka jest wziętą literatką.
 • @trojanka 12:26:39
  Czytałem to kiedyś ... dziwne że Amerykanie rżną głupa że ruskie nic nie mówią.
  Wszystko jest jasne .. tak było... Amerykańska "dowódca stacji" ześwirowała. .. bo amerykańska toaleta się zepsuła....zażądała
  wcześniejszego powrotu na ziemię... ale jej amerykańscy zwierzchnicy powiedzieli NIE bo nie ma kasy na dodatkowy lot.
  Baba zakradła się do ruskiej toalety i wywierciła tam dziurę... żeby było na ruskich .. że trzeba ewakuować załogę. (jakie to wredne)
  Ruskie jednak znaleźli dziurę i ją zatkali czemu czynnie chciało przeszkodzić amerykanka...dostała kopa lub inny rodzaj przemocy i ją ruskie wywalili z ruskiej części stacji... i w ten sposób ruskie uratowali stację...

  ale się rusofoby wściekną.
 • @Oscar 13:09:07
  https://www.sbs.com.au/news/international-space-station-hole-caused-deliberately-says-russia
  zdjęcie ze stron w/w
  https://cdn.newsapi.com.au/image/v1/44df7350f982c8b710c430e92eb3cfa1?width=650
 • @Jasiek 11:32:13
  To prawda, oszukują jak z tym lądowaniem na Księżycu ale sfingowanym w studio. A dowodów mnóstwo, jednym z nich to brak rozrzuconego pyłu księżycowego pod lądownikiem na skutek hamowania silników bo przecież z braku atmosfery kapsuła nie lądowała na spadochronie.
  wiec gdzie jest ten krater pod lądownikiem?
  Zobaczcie ten film,,,
  https://m.youtube.com/watch?v=xK3PuLZxDUA
  A reszte sami wyciągnijcie odpowiednie konkluzje.
 • @trojanka 12:26:39
  "Takie tam rozważania ..."

  oraz:

  "08/20/2018.", "08.21.2018.", "08/22/2018."....


  Mi to bardziej wygląda na kronikę wypadków niż na rozważania, ale co ja tam wiem ;-)

  Mega pozdro!

  Ps.

  Czyli jednak z ju-es-ej dobrze obstawiałem :-)
 • @Alfax 18:20:50
  "wiec gdzie jest ten krater pod lądownikiem? "

  Też mnie to zastanawiało. Chociaż Chris Miekina zauważył, że za napęd lądownika nie koniecznie musiał być odrzutowy. A co do tego jaki był możemy się tylko domyślać. On z uwagi na udział szkopów nie wyklucza zastosowania w lądowniku napędu jak w - uwaga - ... die glocke. Nie pamiętam tylko czy mówił to w polaraxa'ie, paralksie czy może w debatach ufologicznych, ale nawet wymienił nazwisko osoby odpowiedzialnej za budowę takich niestandardowych napędów.

  Dzięki za link.

  Ukłony
 • @Jasiek 02:07:47
  Napęd lądownika BYŁ odrzutowy. Lądownik miał masę 5 ton. Na Księżycu równoważyła go siła ok 1 Tony.
  Poniżej jest obrazek startu rakiety Meteor 1 o ciągu 1400kG z plaży. Rakieta ma długość półtora metra. Witdać że tworzy ona obłok pyłu. Myśle że cały lądownik powinien być takim pyłem zasypany

  http://wi-ko.nazwa.pl/alfa/M1/M1.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY