Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
173 posty 1068 komentarzy

Bejka

Almanzor - Bejka, to zawołanie rodzinne, z Podlasia.

Niewidomi strzelcy wyborowi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W sobotę 16 czerwca '18 zakończone zostały Mistrzostwa Polski w Strzelectwie Pneumatycznym osób Niewidomych i Słabowidzących

Zostałem zaproszony do Wrocławia przez panią Renatę Mauer - Różańską, dwukrotną Mistrzynię Olimpijską w Strzelectwie,  na Piknik Olimpijski Wroclawia i Dolnego Śląska. Pani Renata, osoba wielu zasług, jest Radną Wrocławia, od dwóch kadencji- przewodniczącą Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Wrocławia.
W przeddzień imprezy, wieczorem w sobotę 16 czerwca, miałem wielką satysfakcję uczestnictwa w zakończeiu Mistrzostw Polski w Strzelectwie Pneumatycznym osób Niewidomych i Słabowidzących.
image
Zostałem tam mile zaskoczony zapałem i zaangażowaniem uczestników przeżywających emocje równe „prawdziwym” olimpijczykom
image
Każdemu sportowcowi towarzyszył fachowy opiekun prowadzący ich każdy krok - równocześnie trener lub instruktor stzelectwa. Na podium każdy opiekun został podobnie jek jego zawodnik odznaczony medalem i dyplomem.
image
 Moja od dawna koleżanka, wieloletni członek Kadry Narodowej, dawna Mistrzyni Świata, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich Mirosława Sagun (z prawej) wraz ze swoją podopiecną niewidomą Agnieszką Król - Jaśkiewicz.
imageUczestniczyli zawodnicy o różnym stopniu niewidzenia. Większość była prowadzona na każdym kroku nawet wchodząc na Podium Zwycięzców.
image
Jak niewidomi strzelali? Sam niestety przybyłem zbyt późno. Pani Renata Mauer stwierdziła że bardzo dobrze. Dla celowania wykorzystywany jest celownik akustyczny. W zależności od odległości osi celowania od centrum tarczy zmienia się ton dźwięku, który zawodnicy słyszą w słuchawkach.
image
 Dla uniezależnienia szans wszystkich od ich stponia niewidzenia, każdy uczestnik zawodów ma podczas strzelania całkowicie zasłonięte oczy. Wszyscy uczestnicy i obserwatorzy mamy nadzieję, że ta znakomicie oprcowana technicznie konkurencja sportowa znajdzie się wkrótce w Igrzyskach Paraolimpijskich. Z takimi sportowcami jakich miałem przyjemność zobaczyć we Wrocławiu, Polacy mieliby duże szanse.:)
image image
Podsumowali oficjalną część uroczystości niewielkiego wzrostu lecz wielka charakterem Renata Mauer - Różańska i Paweł Parus, dawniej czynnny koszykarz. Po wypadku zaangażował się w aktywność dla sportu osób niepełnosprawnych. 
Pani Renata przypomniała mi, że swoje działanie w Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Wrocławia rozpoczęła od zadeklarowania swojego celu: ożywić aktywność sportową w swoim regionie. Słowa dotrzymała.
Obecnie Wrocław i cały dolnośląski region ma najlepiej i najbardziej fachowo aktywne kluby i sekcje sportów kwalifikowanych we wszystkich niemal dziedzinach sportu.
Kończę, już niedziela 17. czerwca 2018, pora dołaczyć się do VIII Dolnośląskiego Pikniku Olimpijskiego na wrocławskim Torze Wyścigów Konnych.
 
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY