Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
173 posty 1068 komentarzy

Bejka

Almanzor - Bejka, to zawołanie rodzinne, z Podlasia.

Smoleńska katastrofa w filmie Krauzego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W piątek 9 września, w dniu publicznej premiery, pospieszyłem na film Krauzego „Smoleńsk”.

Byłem przygotowany licznymi pre-recenzjami, wstępną oceną publiczności (1,8 w skali 10 punktowej) a także wypowiedziami red-komentatorów - co było ekstra zachętą do obejrzenia filmu. 

 

Uważam się za fachowca w dziedzinie badania obiektów latających z uwagi na wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Po katastrofie poświęciłem wiele czasu i wysiłku na analizowanie zdarzeń zarejestrowanych w tragicznym locie prezydenckiego samolotu do Smoleńska w miarę ich upubliczniania. Korespondowałem w Sieci zarówno z profesorem Biniendą jak i z moim kolegą ze studiów drem Grzegorzem Szuladzińskim. Pamiętam doskonale kłamstwa i inne łajdactwa w przekazywaniu informacji z wiedzy o katastrofie, zwłaszcza przez TVN i angażowanych przez tę stację „ekspertów”, co nie jeden raz spotykało się z moją repliką w Salonie24.

Pamiętam też racjonalne i fachowe wypowiedzi piszącego skrupulatnie o faktach zbieranych również w Rosji materiałach dotyczących katastrofy redaktora Naszego Dziennika oraz publikującego w Angorze majora Fiszera.

Idąc na film postanowiłem się skoncentrować wyłącznie na technicznej stronie przedstawienia katastrofy chociażby z tego powodu, że na zwiastunie filmu zauważyłem poważny błąd.


Od pierwszych sekwencji filmu byłem pozytywnie zbudowany przekazywaną treścią i narracją. Twórcy filmu zadbali o szczegóły odtwarzając w filmie ówczesne zdarzenia.

Podziwiam troskę w pokazaniu sekwencji zdarzeń zwłaszcza zarejestrowanych w czarnej skrzynce rozmów załogi. Ponieważ znam je niemal na pamięć wychwyciłem drobną, chociaż w filmie nie wykorzystaną przeciw prawdzie pomyłkę, kiedy smoleński dyspozytor przekazuje dowódcy Tupolewa komunikat. W filmie odtworzono to "Posadka dopołnitielno 123 metry".

Powiedziane to było inaczej: "Posadka dopołnitielno, 120, 3 metry". Jest to uzupełnienie informacji (dopełnienie) podanych przedtem pilotowi tupolewa o warunkach przy lądowaniu (posadce). Dyspozytor przekazuje aktualną informacje o tym, że wiatr przy ziemi wieje z kierunku 120 stopni (prawie w plecy - samolot jest unoszony wiatrem) z prędkością 3 METRY na sekundę. Wbrew pozorom są to informacje ważne i należało je uwzględnić w analizie trajektorii zejścia samolotu. Niestety zarówno MAK jak i komisja Millera tego nie zrobiły przez co przeoczyły wiele istotnych faktów.

W trakcie filmu przekazana jest wypowiedź że polski delegat Edmund Klich razem z panem Morozowem ze strony rosyjskiej uzgodnili, że badanie katastrofy wojskowego statku latającego nie odbędzie się w oparciu o polsko - rosyjską konwencję o badaniu wypadków samolotów wojskowych ale odbędzie się w procedurze badania wypadków lotniczych statków cywilnych w oparciu o konwencję chicagowską.

Jest to błąd istotny. Rzeczywistość była inna. Premier Włodzimierz Putin, tuż po zdarzeniu 10 kwietnia został przez prezydenta Rosji Miedwiediewa wyznaczony szefem wojskowo- cywilnej komisji rosyjskiej dla zbadania tej katastrofy. Niestety, mający po śmierci Lecha Kaczyńskiego uprawnienia prezydenta marszałek sejmu Bronisław Komorowski symetrycznego ruchu nie dokonał - a powinien mianować premiera Donalda Tuska szefem podobnej komisji polskiej aby procedować według istniejącej polsko – rosyjskiej konwencji wojskowej

W rezultacie, we wtorek 13 kwietnia 2010, na oficjalnym posiedzeniu rządu rosyjskiego, wysłuchawszy opinii rosyjskich ekspertów premier Putin przyjął propozycję generał Anodiny aby procedować badanie przyczyn tej katastrofy w sposób jak dla katastrof samolotów cywilnych czyli przez powołany do tego celu międzypaństwowy komitet MAK. Państwo polskie, podczas podejmowania tej decyzji reprezentowane było przez panią minister Kopacz i jakiegoś pułkownika nie wnosząc do tej decyzji żadnych uwag. Generał Anodina otrzymawszy to zadanie zrezygnowała wtedy z pomocy technicznej zaoferowanej wówczas przez specjalistów zachodnioeuropejskich informując, że fachowców w MAK nie brakuje.

Film pokazał też otoczkę społeczną wydarzeń a w niej agresywną grupkę protestujących w dniu pogrzebu prezydenckiej pary przeciwko pochowaniu ich na Wawelu. Szkoda że narrator filmu nie wspomniał, że protesty przeciwko pogrzebowi na Wawelu urodziły się dopiero po opublikowaniu informacji że na pogrzeb naszego Prezydenta nie przybędzie spodziewany Barak Obama.

Na opisanie błędu zauważonego na zwiastunie i migniętego w filmie nie starczyło mi dziś czasu.

KOMENTARZE

 • Na film o ludobójstwach na Wołyniu ! NIE BYŁO PIENIĘDZY !!!!!!!
  a na żydowski film o Smoleńsku w tri miga forsa się znalazła ! i do tego nachalna reklama w TVP , a to tylko film o Obcych nam żydo-chazarach
  !
  Bracia Słowianie ! żydostwo okupuje Polskę i Polaków i dlatego naszą forsę z naszych podatków rozdziela sobie po uważaniu ! film o Wołyniu od początku był na cenzurowany rodził się w bólach bo żydostwo z prawa z lewa i od kościoła robiła wszelkie afronty temu filmowi i zastraszała sponsorów by ci bali sie dać oficjalnie pieniądze na dokończenie filmu o Wołyniu !!!!
  Polska od 1990 r. to protektorat światowej żydowskiej mafii z USA ! wyzysk okradanie to codzienność ! 2 mld rocznie tracą rolnicy bo żydostwo zablokowało eksport do Rosji !! nie dawno Polsat pokazywał pola rolników pełne pomidorów które nikt nie zbiera bo nikt nie chce kupić od rolników tych pomidorów ! tak jest z innymi płodami rolnymi !!
  to jest pokłosie żydo-atlantycko-syjonistycznej polityki światowej mafii żydowskiej !!!
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! Polska bez żydów to Polska Bogata i bezpieczna ! BO TO POLSKA W OBOZIE SŁOWIAŃSKICH PAŃSTW !!!
 • konkluzja ze zwastuna
  "prawdę znają amerykanie " 2:10


  zna tę "Prawdę" Pazuzu Macierewicz i reszta oszustów z PO/PIS
 • @Autor
  Szanowny Pan naprawdę nie zauważył, że filmem "Smoleńsk" ostatecznie ukręcono łeb poszukiwaniu prawdy o wydarzeniach 10.04.2010?

  Jedni zacierali ślady z pozycji nieprawomyślnych i niepatriotycznych - teraz przyszli prawomyślni i patriotyczni i wylali świeży beton

  szkoda, że Pan nie zauważył
 • @iwonka 47 19:24:51
  Tydzień bana.
 • @Almanzor
  Niestety obawiam się że dowiemy się tyle co katastrofie Sikorskiego w Gibraltarze . Pozdrawiam. http://noweczasy.salon24.pl/637113,czas-w-smolensku-koniec-spekulacji
 • @Nibiru 22:54:55
  Coś na rzeczy jest .Pozdrawiam. http://ziut.neon24.pl/post/130573,czy-10-04-16-sluzby-usa-i-mossad-zrobia-nam-smolenska-szopke
 • Jest kilka powodów, dla których nie zamierzam się wybrać na ten film
  Po pierwsze, film ten powiela dawno obalone kłamstwo smoleńskie, jakoby na pokładzie był wybuch. Kłamstwo to obaliły autopsje wykonywane w Polsce m.in. ciała Anny Walentynowicz. Od tej pory ci co utrzymują iż na pokładzie był wybuch, są zwykłymi kłamcami smoleńskimi. Odczyt zapisu rejestratora rozmów w kokpicie, potwierdzony, tym, że środowiska fałszujące śledztwo smoleńskie próbowały przejąć nad nimi kontrolę poprzez wejście do domu szanowanego polskiego naukowca o 6 rano i odebranie mu całego sprzętu elektronicznego. To człowiek prowadzący badania na zlecenie prokuratury, którego wystarczyło poprosić o wyjaśnienia a nie próbować odebrać mu sprzęt. Tak więc potwierdzone również w ten sposób badania polskie nie pozostawiają złudzeń. Piloci nie mogli się doprosić ciszy, "Zmieścisz się śmiało - zachęca tymczasem DSP , po dwóch sekundach dodający "230" 8:40:33 - drugi alarm TERRAIN AHEAD. 8:40:38 - trzeci alarm TERRAIN AHEAD, tłumiący słowa któregoś z członków załogi "To się nie uda". 8:40:41 - czwarty alarm TERRAIN AHEAD. 8:40:42 - alarm PULL UP. W innym miejscu, słowa Kazany, pan prezydent nie podjął jeszcze decyzji. Jaką decyzję mógł podejmować pasażer? Pytań chyba nie ma. Winni są znani, więc po co chodzić na film powielający kłamstwo smoleńskie?
 • @ele 18:51:25
  Proszę nie przesadzaj z tępieniem "żydostwa" w tym filmie. Może napiszesz coś o jego treści ... ?
 • @kfakfa 19:35:58
  "prawdę znają Amerykanie"
  - jest to prawda. Co ciekawe przekazali ją Polakom i Rosjanom na pismie w raporcie z odszyfrowania w Ameryce zapisów TAWS/FMS tego lotu. Prawdę tę wydrukowała w swoim raporcie Komisja min Millera. I co z tego?
 • @Andrzej Tokarski 19:51:33
  Jestem innego zdania. Film rzetelnie (z niewielkimi błędami) odtwarza lot od Warszawy do zejścia po ścieżce.
  Pokazuje też wrażenie Polaków po katastrofie, które nie były wówczas w świecie odosobnione.
  Pokazuje też mechanizmy zakłamania, niestety wpadając w jego pułapkę. Niemniej ilość rzetelnie pokazanych zdarzeń zachęca do jego obejrzenia i zachęcenia innych.
 • @Repsol 21:14:54
  Ubolewam że wywaliłeś Iwonkę 47. Szkoda że nie przeczytałem co napisała.
 • Jedyna wina Rosjan jest !
  Słowianie ! Jedyna wina Rosjan jest to że nie pogonili te towarzystwo
  z lotniska w Smoleńsku na zbity pysk !!! za dużo się cackali z tym żydowskim samolotem !
  PASZOŁ WON z lotniska ! taką odpowiedz powinni dostać piloci !!!
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! zdecydowana większość pasażerów tego lotu to żydzi i chazarowie ! TO OBCA NAM SŁOWIANOM NACJA !!!
  WROGA !!! ŻYJĄCA NASZĄ PRACĄ ! ŻYWIĄCA SIĘ NASZĄ KRWIĄ !!!!!
  OKRADAJĄCA NAS I NASZE SŁOWIAŃSKIE DZIECI !
 • @Almanzor 01:33:50
  ...Repsol, powinien dostać kopa w d***.
 • @Zawisza Niebieski 23:59:58
  ...wschodni fanatycy z PiS zbijają kapitał na tej tragedii.
 • Macierewicz wkrótce ujawni całą prawdę!
  Minister Macierewicz powiedział, że: "dysponujemy teraz prawdziwymi dowodami, które ukrywała komisja Millera" oraz, że "działania rosyjskich nawigatorów i moskiewskich decydentów miały na celu doprowadzić do katastrofy polskiego samolotu z prez. Kaczyńskim..."
  Ot i cała prawda o katastrofie!
 • @Robik 09:22:10
  ...wschodnie brednie PiS-owców.
  Z.Wrzodak, już dawno temu ten wschodni bełkot ciemniaków zdemaskował.
  Po co prezes w to brnie...? Dla interesu CIA,Mossadu itd.?!

  Dla rozwalania relacji Polski z Rosją - chyba o to chodzi...
 • @Almanzor 01:32:50
  proszę przeczytać - do końca:

  http://att.salon24.pl/705612,smolenski-tryptyk
 • @Almanzor 01:33:50
  iw47 zawsze pisze to samo: bluzgi
 • @Andrzej Tokarski 12:31:47
  ...wschodnie teorie spiskowe...tfu.
 • fascynujące..
  fascynujące, jak ponoć inteligentni ludzie dają się wciągnąć w Maciericzowską narrację..

  1.dowody na wylot z Okęcia, no i co stało się w zburzonym pospiesznie hangarze

  2.dowody na to, że szczątki to samolot polski..

  żaden specjalista od wypadków lotniczych nie rozwiąże sprawy maskirówki, bo się na tym nie zna.. ale może obalić oficjalną narrację..

  Pan tego nie czyni! nie jest Pan specjalistą, jest Pan zadaniowany, albo nic Pan nie zna się na temacie..

  tylko mataczyć potraficie..

  film to gniot propagandowy.. zakłamujący prawdę.. winna Rosja; NA KOŃ KTO SPRAWNY I RUSA BIĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  P.S.
  Kłamać trzeba potrafić..

  kasować możesz.. sprawdzę.. zareaguję.. zniszczę Cię jak pójdziesz na wojnę..
 • @Zawisza Niebieski 23:59:58
  Ty naprawdę w to wierzysz??

  w sprawach Słowiańsko Żydowskich mataczysz na wyższym poziomie.. masz mój szacunek za kunszt i wiedzę, ale wiedz, że przerosłem Cię.. zważyłem i zmierzyłem; Zawiszo, za cienkim manipulatorem jesteś jak dla mnie, głupoty opowiadasz mądrymi słowy, wielu nabiera się na to, ale wielu to nie ja..

  P.S.
  masz zwałę z polactwa, ja też.. ale właśnie uderzyłeś w szklany sufit gdzie Cerberem jestem ja :)
 • @Andrzej Tokarski 12:31:47 i inni
  Przeczytałem Twój bardzo długi tekst o różnych Twoich skojarzeniach ze skutkami politycznymi katastrofy smoleńskiej w szczególności o relacjach z Rosją.

  Ja idąc do kina postanowiłem sobie zająć się wyłącznie tym jak w filmie przedstawione są zdarzenia techniczne (wraz z dialogami kierujących samolot) które zostały zarejestrowane podczas tragicznego lotu. W trakcie oglądania filmu rozszerzyłem swoje zainteresowanie o sposób pokazania reakcji ludzi (wśród których wtedy byłem) i sposobu późniejszego komentowania przez publikatory. To też przeżywałem nie jeden raz obnażałem w S24 przekaz TVN i jej komentatorów.

  Podsumowując uważam film za dobrze przedstawiający zaszłe wtedy fakty. Do momentu wejścia samolotu na ścieżkę zejścia a nawet przez kilkadziesiąt sekund dłużej ilość błędów w przekazie jest niewielka i można je darować zwłaszcza że nie ma podstaw aby były one w celu dezinformacji.

  Wspomniałem na wstępie, że na zwiastunie filmu zobaczyłem błąd. Widnieje on na statycznej fotografii będącej okładką tego zwiastuna. W nim leży nieprawdziwy tego filmu przekaz niestety nachalnie teraz rozgłaszany. Ale to już inna historia.
  Pomimo tego "Smoleńsk" obejrzeć warto.
 • @Almanzor 19:17:40
  Jakie gwarancje , że podane w filmie " fakty" są faktami rzeczywistymi? Dzisiejszy stan techniki gwarantuje wygenerowanie każdego pożądanego faktu i dowodu jeśli taki jest zamiar mistrzów mistyfikacji. Jeśli była to operacja międzynarodowa, a tak można przypuszczać, to wszystko zostało zapięte na ostatni guzik, a samobójcze śmierci wielu osób z tą katastrofą powiązane tylko to uwiarygadniają.
 • @Almanzor 19:17:40
  "Podsumowując uważam film za dobrze przedstawiający zaszłe wtedy fakty"

  - jakie, kurwa, fakty?

  Szanowny Pan niczego nie zrozumiał, ale za to zdążył - nie proszony - przejść ze mną na "ty"

  to zapewne wielki zaszczyt, ale, proszę mi wierzyć, dla mnie całkowicie zbędny,
  Szanowny Panie
 • @Andrzej Tokarski 12:31:47
  to rzeczywiście tryptyk, a może komedia
  ...W tych nowych nie do końca jeszcze rozpoznanych ramach Prezydent działał w kierunku budowania struktury owej Odrodzonej Niepodległej Państwowości. ...
  L.K. był akurat takiej miary politykiem by cokolwiek zbudować, a już o Odrodzeniu Niepodległej panstwowosci...
  Który to z nich podpisywał Traktat Lizboński?

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/56/Tratado_de_Lisboa_13_12_2007_%2801%29.jpg/600px-Tratado_de_Lisboa_13_12_2007_%2801%29.jpg
 • @Andrzej Tokarski 14:27:15
  Szanowny Panie,

  sory za wyrazt "Tobie" i "Twoich". Staram się do podpisanych imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem wyglądającym jak imie i nazwisko zwracać się per Pani/Pan. Tym razem się pomyliłem skupiając na meritum, i na tym że zamiast w swojej mi odpowiedzi odnieść się do treści mojej notki dał mi Pan link do swojego długiego tekstu ale na inny temat.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY